Uzdatnianie wody

  • <

   Woda jest składnikiem niezbędnym do życia, to ona w znacznym stopniu decyduje o naszym samopoczuciu i zdrowiu. Niestety jakość wody niezależnie czy jest to woda wodociągowa czy z własnego ujęcia pozostawia dzisiaj wiele do życzenia. Dlatego tak ważne jest abyśmy korzystali z wody dobrej, pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń czy nawet bakterii.

   W celu usunięcia różnorakich drobnych cząsteczek, mikroorganizmów czy szkodliwych dla zdrowia związków mineralnych stosuje się różne techniki uzdatniania.

   Ich wybór zależy głównie, od składu wody oraz naszych możliwości finansowych. Ogólnie rzecz ujmując, wśród wielu metod uzdatniania wody najczęściej stosuje się:

1. mechaniczną filtrację – najważniejsza w procesie uzdatniania wody, usuwa większość stałych zanieczyszczeń.
2. odżelazianie i odmanganianie wody, czyli redukcja związków żelaza i manganu w wodzie, najczęściej wykorzystywanym sposobem jest napowietrzanie.
3. filtrację wody na aktywnym węglu, wykorzystywaną w usuwaniu związków chloru i organicznych zanieczyszczeń.
4. zmiękczanie, polega na usuwaniu z niej związków powodujących twardość wody głównie wapnia i magnezu.
5. demineralizacja, usuwa sole z wody wykorzystywanej głównie w zasilaniu kotłów.
6. odwrócona osmoza, z wody usuwane są wszelkie drobnoustroje oraz zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne oraz mikrobiologiczne.

   W warunkach domowych najlepszą i najbardziej skuteczną metodą uzdatniania wody pitnej jest właśnie odwrócona osmoza. Polega ona na separacji cząsteczek wody od innych rozpuszczonych w niej związków i zanieczyszczeń za pomocą membrany półprzepuszczalnej - jest to proces odwrotny do naturalnego procesu osmozy zachodzącego we wszystkich żywych komórkach.

   Woda surowa wtłaczana jest pod ciśnieniem na powierzchnię membrany, gdzie cząsteczki wody przechodzą przez mikroskopijne pory membrany, a rozpuszczone w niej zanieczyszczenia pozostają na membranie i są zrzucane do odpływu kanalizacyjnego.

   Odwrócona osmoza usuwa ok. 96-99% rozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń, bez użycia chemii i energii elektrycznej. Żadna inna technologia nie jest w stanie w tak prosty sposób osiągnąć tak znakomitego rezultatu. Gdy odwróconą osmozę połączymy w system z filtrami wstępnymi oraz węglem aktywowanym to otrzymamy krystalicznie czystą, bezwonną i neutralną wodę do picia i gotowania.

Katon Sp. z o.o. Bajana 31E, 01-904 Warszawa Telefon: +48 22 8694392 Komórka: +48 601271254 Kontakt e-mail: biuro@katon.pl