Klimatyzacja i chłodnictwo

   Jeszcze do nie dawna klimatyzacja uznawana była za luksus. Obecnie ze względu na technologię budownictwa, która jest szczelna i nastawiona na jak największą akumulację ciepła wewnątrz budynku, instalowanie klimatyzatora staje się nierzadko koniecznością. Dotyczy to zarówno pomieszczeń użyteczności publicznej, biur oraz coraz częściej domów mieszkalnych. Klimatyzacja zapewnia odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu nawet w bardzo upalne dni co jest niewątpliwie dużą jej zaletą. Inną ważną funkcją, jaką pełni klimatyzator, jest oczyszczanie powietrza z pyłu. Każde urządzenie wyposażone jest w filtr, który zatrzymuje znajdujące się w powietrzu cząstki stałe. Zastosowanie specjalnych filtrów może sprawić, że powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach będzie pozbawione również roztoczy, grzybów i pleśni.

   Jeżeli decydujemy się na montaż klimatyzacji w naszym obiekcie najlepiej zrobić to na samym początku inwestycji lub podczas remontu. Najłatwiej wtedy zamaskować instalację klimatyzacji i skroplin wkuwając ją w ścianę, tak aby była ona niewidoczna i nie zakłócała aranżacji wnętrz.

   Na rynku dostępnych jest szereg klimatyzatorów, mogą być przenośne lub mocowane na stałe, jednoczęściowe (monoblokowe) lub składające się z dwóch części (typu split). Są też systemy do obsługi wielu pomieszczeń, składające się z kilku jednostek połączonych w jeden układ, tzw. multisplity. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, niektóre także je ogrzewać.

   Najczęściej w biurach i mieszkaniach instalowane są klimatyzatory naścienne typu split. Składają się one z dwóch połączonych ze sobą jednostek – zewnętrznej, którą instalujemy zwykle na ścianie zewnętrznej budynku oraz wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu. Zadaniem jednostki zewnętrznej jest odprowadzanie ciepła poza budynek. Jednostka wewnętrzna służy z kolei do schładzania powietrza w pomieszczeniu. Instaluje się ją najczęściej pod sufitem i łączy z elementem zewnętrznym cienkimi przewodami. Jednostki montowane na ścianie wewnątrz budynku mają zwykle niewielkie wymiary i nowoczesny wygląd. Na rynku występują również klimatyzatory których jednostki wewnętrzne można montować na suficie lub podłodze pod oknem. Duża gama produktów pozwala na dostosowanie ich do wystroju różnych pomieszczeń.

   Aby inwestycja w klimatyzację pozostała pożądanym, zdrowym oraz tanim rozwiązaniem musi być właściwie wykonana i użytkowana. Brudna i nieserwisowana klimatyzacja może być wylęgarnią grzybów pleśni i drobnoustrojów. Dlatego też, wybór instalatora oferującego profesjonalny montaż oraz sezonowe przeglądy instalacji powinien być traktowany jako priorytet dla każdego inwestora.

Katon Sp. z o.o. Bajana 31E, 01-904 Warszawa Telefon: +48 22 8694392 Komórka: +48 601271254 Kontakt e-mail: biuro@katon.pl